Jak na financování dřevostavby
Pokud jste zatoužili po stále oblíbenější dřevostavbě, pak jistě řešíte otázku, jak ji financovat. Je rozdíl mezi hypotékou na zděný dům a na dřevostavbu nebo montovaný domek?
Specifika při financování dřevostavby hypotečním úvěrem
Rozdíl mezi hypotékou na zděný dům a dřevostavbu je dost zásadní. Dřevostavby jsou oblíbené zejména pro rychlost výstavby. Do týdne stojí hrubá stavba a do tří měsíců můžete bydlet. Pro banky to ale znamená, že nemohou při poskytování hypotéky postupovat stejně jako u zděných domů. Klient potřebuje rychlé čerpání prostředků a není možné čekat na odhad aktuálního stavu stavby. Často je také třeba financovat úvěrem i nákup pozemku. U dřevostaveb nejsou součástí hrubé stavby základy. Ty je potřeba nechat si vybudovat (a tedy zaplatit) předem. I na tuto situaci ale banky už myslí a je možné ji vyřešit.
Jaké produkty banky nabízí
Každá banka má nastavené své podmínky pro hypotéky na dřevostavbu nebo montovaný dům. V prvé řadě požadují, aby vámi vybraný dodavatel byl členem Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD). Některé banky, jako například UniCredit, vám povolí na supervizi i jiného dodavatele. Ovšem členové ADMD mají s řadou bank dohodnuté speciální programy, pomocí kterých můžete dřevostavbu financovat. Nabízí je Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank a Česká spořitelna.
Dalším způsobem financování dřevostavby je sjednání tzv. předhypotečního úvěru. Ten lze získat i na koupi pozemku, na kterém budete následně stavět. Banky vám umožní čerpat hypoteční úvěr na základě zástavního práva k pozemku (vzhledem k tomu, že stavba je nyní součástí pozemku, stoupá spolu s výstavbou i hodnota pozemku), a to obvykle do 90 % ceny díla bez nutnosti kontrolní prohlídky. Zbylých 10 % se vyčerpá po dokončení stavby. Banka potřebné prostředky zasílá podle dohodnutého splátkového kalendáře rovnou na účet dodavatele.
Co budete potřebovat k získání hypotéky na dřevostavbu
• od dodavatele studii a závaznou cenovou nabídku,
• smlouvu o budoucí smlouvě o zřízení zástavního práva,
• smlouvu o dílo.
Při výběru hypotéky na dřevostavbu není nejdůležitější úroková sazba, mnohem zásadnější jsou celkové podmínky pro získání úvěru. Je velmi vhodné kontaktovat finančního poradce a prokonzultovat s ním svůj záměr, a to již při výběru pozemku. Správný výběr pozemku a zohlednění jeho financování totiž může stát za vaším budoucím úspěchem při získání úvěru.
Máte zájem o hypotéku na dřevostavbu? Neváhejte mě kontaktovat.